بررسی تخصصی کوله پشتی های دیوتر آلمانی و چینی

۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۱۳:۲۹ ب.ظ

آلمانیه یا چینیه ؟ این اولین سوالی است که هر مشتری با دیدن یک کوله پشتی deuter می پرسد . هر چند تشخیص این کوله پشتی ها از روی ظاهر آنها کار ساده ای است اما  تصمیم گرفتیم در یک مقاله کلی به تشریح تفاوت های این دو مدل از کوله پشتی بپردازیم .

به طور کلی اصلی ترین تفاوت کوله پشتی های دیوتر دوخت آلمان و دوخت چین موارد زیر هستند :

1- برچسب SOS

بارز ترین تفاوت ظاهری کوله پشتی های دیوتر چینی و آلمانی در برچسب SOS است ! این برچسب که فقط در کوله پشتی های آلمانی وجود دارد در زیر قسمت باز شونده بالای کوله قرار دارد و بهترین روش تشخیص آلمانی یا چینی بودن کوله است . به تصویر زیر که توسط تیم کوه مارکت تهیه شده است توجه کنید : 

همانطور که مشاهده می کنید کوله سمت چپ آلمانی بوده و دارای برچسب SOS است اما کوله سمت راست چینی بوده و فاقد این برچسب می باشد .

( sos برچسبی است که در آن شماره تماس های اضطراری برخی کشورها و همچنین نحوه درخواست کمک به وسیله الفبای مورس توسط نور و اعلام درخواست کمک از طریق دستها درج شده است . شکل فوق را مشاهده کنید )

2- تفاوت در جنس مواد به کار رفته

کوله پشتی های دوخت آلمان بدون شک یکی از بهترین های بازار در کل دنیا هستند و بهترین کیفیت مواد اولیه در آنها به کار رفته است که مختص خود دیوتر است . مواد اولیه ای مثل deuter super polytex  , Macro Lite 210  , deuter Ripstop 210 , Deuter Duratex  عمده ماده تشکیل دهنده آنها می باشند که تا چندین سال بدون پوسیدگی و ازبین رفتن رنگ می توانند باقی بمانند . این مورد همچنین در باره جنس زیپ ها , جنس پلاستیک به کار رفته در سگک بندها و ... نیز صادق است . 

کوله پشتی های دیوتر دوخت چین اما مواد اولیه با کیفیت کم تری دارند عمده ماده اولیه به کار رفته در آنها Nylon است که البته امروزه اکثر تولید کنندگان کوله پشتی از آن استفاده می کنند . توجه شود وقتی می گوییم کیفیت مواد اولیه کم تراست , آن را با نوع  آلمانی مقایسه می کنیم وگرنه این کوله پشتی ها کیفیتی مشابه کوله های معمولی موجود در بازار دارند با این تفاوت که طراحی آنها (مخصوصا طراحی قسمت پشت) از کوله های معمولی بسیار اصولی تر است .

3- تفاوت در اندازه

یک کوله پشتی 32 لیتری آلمانی از یک 32 لیتری چینی اندکی بزرگتر است ! ما هم دلیل این موضوع را به درستی متوجه نشدیم ولی به نظر می رسد به دلیل مسائل اقتصادی و کاهش قیمت تمام شده محصولات چینی باشد .

4- تفاوت در قیمت 

قیمت کوله های دوخت چین بسیار از نوع آلمانی پایین تر است . این موضوع با توجه به موارد مطرح شده کاملا منطقی به نظر می رسد .

نتیجه گیری نهایی

اگر حرفه ای کوهنوردی می کنید و از کوله پشتی خود زیاد استفاده می کنید و همینطور با قیمت بالای محصولات آلمانی مشکلی ندارید بدون شک باید دیوتر آلمانی را انتخاب کنید . اما اگر کوهنوردی برای شما یک تفریح و سرگرمی آخر هفته است و یا یک کوله پشتی معمولی ولی با طراحی اصولی و راحت در قسمت پشتی آن نیاز دارید و قصد ندارید زیاد برای این مورد هزینه کنید می توانید دیوتر دوخت چین را انتخاب کنید . مطمئن باشید که تمام نیاز های شما را در یک برنامه کوهنوردی نیمه سنگین و حتی چند روزه برآورده می کند .