علم کوه بهشت سنگنوردان

۷ بهمن ۱۳۹۴ ۱۲:۴۵:۴۷ ب.ظ

وقتی صحبت از علم کوه به میان می آید اولین چیزی که به ذهن می رسد دیواره 650 متری آن است که در جبهه شمالی این قله واقع شده و یکی از فنی ترین مسیر های سنگنوردی ایران است . همه ساله تعداد زیادی از ورزشکاران این رشته برای صعود از این مسیر دشوار راهی علم کوه می شوند . همچنین در جبهه شمال شرقی علم کوه هم یک دیواره گرانیتی به ارتفاع 550 متر وجود دارد که در برخی مراجع بدون احتساب یخجال زیرین آن ارتفاع این دیواره 800 متر ذکر شده است .

 

قله علم کوه با 4850 متر ارتفاع دومین قله بلند ایران محسوب شده و در منطقه تخت سلیمان استان مازندران و بخش کلاردشت واقع شده است . جالب است بدانید در منطقه علم کوه 47 قله بالای 4000 متر وجود دارد !

جانپناه ها : 

3 جان پناه در علم کوه وجود دارد که به شرح زیر می باشند :

1- جانپناه سرچال : 

این جانپناه در ارتفاع 3800 متری قرار دارد و توسط فدراسیون کوهنوردی ساخته شده است .داشتن آب لوله کشی و نیز سرویس بهداشتی در ساختمانی مجزا از ویژگی های این جانپناه محسوب می شود .

2- جانپناه سیاه سنگ : 

یک جانپناه فلزی است که در ارتفاع 4300 متری و در مسیر صعود به قله سیاه سنگ واقع شده است ودارای مساحت تقریبی 15 متر است که برای یک کمپ 12 نفره در شب مناسب است . هر چند متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل از بین رفتن پنجره های این جانپناه , در زمستان عملا قابل استفاده نمی باشد .

3- جانپناه خرسان : 

جانپناهی فلزی است که که بین قله علم کوه و خراسان شمای و در سال 1375 ساخته شده است . این جانپناه در ارتفاع 4700 متری بوده و همانند جانپناه سیاه سنگ به دلیل از بین رفتن پنجره های آن غیر قابل استفاده می باشد .

 

مسیرهای صعود به علم کوه : 

علم کوه از جمله قله هایی است که مسیر های جالب و پیچیده ای برای صعود به آن وجود دارد دراین مقاله به چند مسیر صعود رایج به این قله اشاره می کنیم .

1- مسیر جبهه شمالی :

این مسیر را می توان یکی از سخت ترین مسیرهای کوه پیمایی ایران نام برد که معمولا با یک شب اقامت در مسیرو معمولا در جانپناه سرچال همراه است . این مسیر از رودبارک آغاز می شود و با عبور از وندرابن , جانپناه سرچال , علمچاه و گردنه سیاه سنگ از سمت شرق به قله ختم می شود .

2- مسیر جبهه جنوبی : 

این مسیر ساده ترین راه صعود به قله است که از رودبارک شروع می شود و با گذر از وندرابن , تنگ گلو و دشت حصار چال از سمت جنوبی به قله ختم می شود .این مسیر معمولا با شب مانی در دشت حصار چال همراه است .

3 - مسیر دیواره شمالی : 

این مسیر مشابه مسیر جبهه شمالی است با این تفاوت که در مسیر با صعود از دیواره های مختلف همراه است , که مشهور ترین آنها دیواره شمالی می باشد .

4- مسیر گرده آلمان ها : 

این مسیر از سمت شمال به قله ختم می شود و مسیر آغاز آن هم رودبارک است و با عبور از وندرابن جانپناه سرچال , علمچال و گرده آلمان ها همراه است . این مسیر هم از جمله مسیرهای دشوار وفنی صعود محسوب می شود و نیازمند ابزار فنی است  .و مانند دیگر مسیرها نیازمند شبمانی در سرچال است .