بزرگترین برندهای لوازم کوهنوردی در جهان

۶ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۲۱:۳۳ ب.ظ

بدون شک تولید لوازم کوهنوردی یک تفاوت اساسی با سایر محصولات مثل پوشاک و ... دارد ,بله در این زمینه کیفیت حرف اول را می زند ! کیفیتی که حتی قیمت و در برخی موارد زیبایی هم فدای آن می شود و باید هم اینگونه باشد . امروزه برندهای بزرگی در زمینه تولید لوازم کوهنوردی وجود دارد که کیفیت آنها حاصل تجربیات چندین ساله آنها و ارتقاء نسل به نسل محصولات آنهاست . در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از این شرکت ها و تاریخچه مختصری از آنها بپردازیم .

دیوتر - Deuter

این شرکت در سال 1898 در آلمان توسط هنس دیوتر (Hasns Deuter) تاسیس شد . درابتدا با توجه به هم زمان بودن با جنگ جهانی این شرکت به تولید کوله پشتی و لوازم نظامی مشغول بود سپس به تدریج مسیر خود را به سمت لوازم کوهنوردی تغییر داد . تمرکز اصلی این شرکت بر روی طراحی و تولید کوله پشتی کوهنوردی است هرچند دیوتر کیسه خواب و لوازم سفر را هم با کیفیت بالایی تولید می کند . این شرکت هم اکنون در 45 کشور دارای نمایندگی است و محصولات آن در سراسر جهان فروخته می شد . دیوتر دارای یک تیم طراحی قدرتمند است که اصول علمی را در طراحی محصولات خود به کار می برند . سری های Aircontact و Futura از جمله محبوب ترین تولیدات این شرکت می باشد .

مشاهده تایم لاین شرکت دیوتر

 

اسکارپا - Scarpa

این شرکت در سال 1938 در ایتالیا تاسیس شد . در ابتدا یک کارگاه کوچک بود که به تولید کفش های دست دوز مشغول بود و به تدریج و پس از گذشت سالها توانسته به جایگاه فعلی خود برسد , جایگاهی که امروزه همه اسکارپا را به عنوان یک تولید کننده برتر کفش کوهنوردی می شناسند . این شرکت انواع مختلفی از کفش از قبیل کفش پیاده روی تا کفش های هیمالیا نوردی وآلپاین را تولید می کند. این شرکت مدعی است که به روز ترین علوم فیزیک , شیمی , پزشکی و زیست محیطی را در تولید محصولات خود به کار می برد .

سالیوا - Salewa

در سال 1935 چندین شرکت تولید چوب و صنایع فلزی و چرم دوزی توسط ژوزف لیبهات باهم ادغام شدند تا به تولید چوب اسکی بپردازند و در این کار هم موفق بودند این مجموعه به تدریج پیشرفت کرد و در سال 1955 با نام تجاری سالیوا شروع به تولید تمام لوازم کوهنوردی کرد . این کمپانی یک شرکت اروپایی است هرچند بیشتر به آلمانی بودن معروف است . علی رغم اینکه اکثر شرکتها تمرکز خود را روی محصولات خاصی می گذارند اما Salewa همه نوع لوازم کوهنوردی تولید می کند . از کفش و کوله پشتی و کیسه خواب گرفته تا لوازم اسکی و پوشاک آن . این در حالیست که کیفیت تمام این محصولات به صورت یکسانی بالاست .

لا اسپورتیوا - La Sportiva

وقتی بحث از لوازم سنگ نوردی و کفش های سنگین کوهنوردی به میان می آید , لا اسپرتیوا همیشه حرف هایی برای گفتن دارد . شرکت ایتالیایی که در سال 1928 برای توید کفش ویژه کشاورزان و رفاه حال آنها تاسیس شد . با شروع جنگ جهانی و درخواست زیاد برای پوتین نظامی Lasportiva به تولید کفش های نظامی روی آورد اما پس از جنگ مسیر خود را به سمت لوازم فنی و کوهنوردی برد . امروزه انواع لوازم اسکی , کفش های کوهنوردی , لوازم صخره نوردی و حتی کفش هاسکی از جمله تولیدات این شرکت محسوب می شود .

کمپ - Camp

این شرکت در سال 1989 در ایتالیا تاسیس شد و همانند سالیوا در زمینه تولید انواع تجهیزات و لوازم کوهنوردی فعالیت دارد . هر چند در ایران کمپ را بیشتر با کیسه خواب و چادر و کوله پشتی هایش می شناسیم ولی جالب است بدانید این شرکت در زمینه تولید لوازم ایمنی برای کارگران ساختمانی , معدنی , حفاری و ... هم سرمایه گذاری های عظیمی انجام داده است و حتی برای آتش نشان ها هم (البته قسمت های کار در ارتفاع) لوازم تولید می کند .

لاوآلپاین - Lowe Alpine

لاوآلپاین شرکتی است که برای هرنوع فیزیک بدنی و هر نوع جنسیت و سن و سالی و حتی برای هر فصل از سال محصول خاص و مناسب با آن را تولید می کند ! این شرکت هم ایتالیایی است و در سال 1967 آغاز به کارکرده است .لباس کوهنوردی , کوله پشتی کوه و چادر کوهنوردی از جمله محصولاتی هستند که این شرکت تمرکز اصلی خود را روی طراحی و ساخت آنها گذاشته است .

نورث فیس - The North Face 

یک شرکت آمریکایی با سطح وسیعی از تبلیغات در سراسر جهان ! این شرکت مخصوصا در زمینه تولید پوشاک کوهنوردی همواره پیشتاز بوده هرچند که سایر محصولات این شرکت مثل کفش و کوله پشتی کوه و دستکش و ... هم کیفیتی فوق العاده دارند . نورث فیس در سال 1968 در سان فرانسیسکو آمریکا توسط داگلاس تامپکینس   (Douglas tompkins) پایه گذاری شد و امروزه انواع تجهیزات کوهنوردی , طبیعت گردی و لوازم اسکی را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می کند .

لوآ - Lowa

این شرکت آلمانی در زمینه تولید کفش فعالیت دارد و محصولاتش همواره در ایران دارای طرفداران فراوان بوده است . راحتی , بادوام بودن , زیره های آنتی شک از جمله مشخصات کفش های این برند محسوب می شود . نکته دیگری که در مورد این شرکت وجود دارد خلاقیتی است که در تولید تکنولوژی های جدید برای محصولاتش به کار می برد و همواره کفش هایی جدید و با طراحی بهتر را وارد بازار می کند . این شرکت در سال 1923 در آلمان تاسیس شده است .

ویبرام - Vibram

هر شرکت بزرگی که تولید کننده کفش باشد حتما رد پایی از ویبرام در تولیداتش مشاهده می شود ! ویبرام شرکتی است که استراتژی کاملا منحصر به فردی را برای خودش برگزیده است و آن تولید کفی یا همان زیره کفش است . این شرکت در سال 1937 در ایتالیا آغاز به کار کرده و استاندارد ترین و مقاوم ترین کفی های کفش را جهان تولید می کند .

بدون شک تعداد برندهای معتبر در زمینه تولید لوازم کوهنوردی در دنیا بسیار زیاد است و معرفی همه آنها در یک مقاله امکان پذیر نیست . در این زمینه می توان از شرکت های بزرگی چون آسولو (Asolo) , کوآ (Kovea) , سیموند (Simond) ,جولبو یا باتلفظ فرنسوی ژولبو (Julbo) , مرل (Merrell) و ... اشاره نمود .