کفش کوهنوردی

۶ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۰۰:۰۸ ب.ظ

چه نوع کفشی را برای کوهنوردی انتخاب کنیم ؟

این سوالی است که اغلب کسانی که تازه به فعالیت های کوهنوردی وارد شده اند می پرسند . در این پست قصد داریم بهترین نوع کفش را برای هر نوع برنامه کوهنوردی معرفی کنیم .

شخصا افراد تازه کاری را دیده ام که از کفش های پیاده روی و یا کفش های اسپرت با کف صاف (این گونه کفش ها برای هیچ گونه فعالیت ورزشی توصیه نمی شود) و یا حتی کفش مجلسی برای کوهنوردی استفاده می کنند . استفاده از این گونه کفش ها حتی در کوههای نه چندان مرتفع و معمولی هم کاری اشتباه است چرا که کفی این کفش ها از اصطکاک مناسب برخوردار نیست و در اغلب موارد مشاهده شده است که فرد لیز خورده و دچار آسیب دیدگی می شود , حال فرض کنید که در بالای یک کوه این اتفاق بیافتد و فرد نتواند راه برود و یا خدای ناکرده دچار آسیب های بدتر شود آن هم فقط به خاطر کفش نامناسب .

با توجه به لیست زیر می توانید کفش مناسب خود را برای هر نوع فعالیت پیدا کرده و آن را تهیه نمایید :

اگر صرفا کفشی برا پیاده روی و دویدن بدون فعالیت کوهپیمایی می خواهید از کفش های walking shoes که به کفش پیاده روی یا راهپیمائی معروفند استفاده کنید . این کفش ها اغلب ساق کوتاه هستند و کفی قابل انعطافی دارند . فقط دوباره تاکید می کنیم که کفی کفش نباید صاف باشد چون باعث آسیب های جبران ناپذیر در مهره های کمر و حتی پاشنه پا و ... می شود .

نمونه یک کفش پیاده روی استاندارد :

 

اگر کفشی برای کوهپیمایی و حرکت در دامنه کوههای کم ارتفاع و معمولی می خواهید از کفش های Trekking shoes استفاده کنید . این کفش ها در 3 ماه ابتدایی سال و مسیرهای بدون برف کاربرد دارند و اغلب ساق بلند هستند و کفی نسبتا قابل انعطافی دارند .جنس رویه این کفش ها هم اغلب چرم یا پارچه ضد آب می باشد .این گونه کفش ها همچنین برای طبیعت گردی و حرکت در جنگل ها و ... هم مناسب هستند .

نمونه یک کفش Trekking :

اگر کفشی برای کوهنوردی و صعود به قله هایی مثل سبلان و دماوند (در 3 فصل اول سال) می خواهید از کفش های Mountaineering shoes استفاده کنید . این کفش ها ساق بلند هستند , کفی نسبتا انعطاف پذیری دارند و از پارچه کاملا ضد آب دوخته شده اند .بهتر است لایه خارجی این کفش ها Goretex باشد که کاملا ضد آب شود . این کفش ها همچنین برای برنامه های یک روزه در زمستان مناسب هستند . این کفش ها به کفش نیمه سنگین نیز مشهورند .

نمونه یک کفش Mountaineering :

اگر کفشی برای حرکت در برف و یخ تا ارتفاع 5000 متر می خواهید باید از کفش های سنگین یک پوش High Mountain استفاده کنید . این کفش ها همچنین برای صعود های فنی در یخ هم مناسب هستند و جای بستن کرامپون را دارا می باشند . این کفش ها دوخت با نخ ندارند و اغلب به صورت پرسی و یا چسبی تولید می شوند و معمولا دارای تاریخ انقضا هستند . همچنین زیره این کفش ها انعطاف پذیری ندارند .

 

نمونه یک کفش High Mountain :

اگر کفشی برای صعود به ارتفاعات بلند تا ارتفاع 7000 متر و در بدترین شرایط آب و هوایی می خواهید شما باید از کفش های سنگین دوپوش  Expedition  استفاده کنید .زیره این کفش ها قابل انعطاف نیست و لایه اول کفش معمولا توسط چسب ( به جای بند ) بسته می شود و داخل لایه دوم که کاملا ایزوله است قرار می گیرد . در داخل چادر و هنگام استراحت از لایه دوم را معمولا در می آورند . همچنین تمام این کفش ها دارای جای بستن کرامپون هستند .

نمونه یک کفش دو پوش Expedition :

ونهایتا اگر کفشی برای هیمالیا نوردی و ارتفاع بالای 7000 متر می خواهید باید از کفش های سنگین سه پوش Expedition استفاده کنید . این کفش ها همانند مورد قبلی هستند فقط یک لایه اضافی دارند که کاملا از نفوذ آب و سرما جلوگیری شود .

نمونه یک کفش سه پوش Expedition :